Brama domu – co wybrać?

Brama stanowi koniecznie potrzebny motyw architektoniczny zarówno jako wejście do budynku, na klatkę schodową, wtedy bramą określa się po prostu drzwi wejściowe, czy też w formie części ogrodzenia, furtka prowadząca na posesję. Jednak przeważnie pod pojęciem brama brano pod uwagę bramę miejską, która w przeszłości była najważniejszym umocnieniem murów miejskich. Przejście bramy grodzkiej w wiekach średnich nie było wcale łatwą do wykonania kwestią. Mury grodzkie były najpilniej strzeżonym elementem miasta, strzeżonego od strony grupy strażników, którzy w dzień wpuszczali ludzi oraz bydło do miasta (przeważnie gdy właśnie trwał targ oraz w mieście urządzany był kiermasz lub inne święto), jednakże po zachodzie słońca bramy miasta były zawierane aby nikt niepożądany nie mógł się przedostać do wewnątrz.

Nie każdy miał możliwość, dostać się do średniowiecznego miasta. Strażnicy mogli cofnąć każdego, jeśli swoim wyglądem albo zachowaniem wzbudzał ich podejrzenia. Głównym założeniem było wpuszczanie tylko mieszkańców miasta, handlarzy, rzemieślników, tudzież wędrownych kuglarzy albo polityków, unikanie natomiast niebezpieczeństwa wpuszczenia rabusiów, złoczyńców oraz wszelkiej maści łotrów, którzy przeważnie zaczynali aktywność po zachodzie słońca. Dlatego też każdy z obywateli miasta mając świadomość, iż niefrasobliwość może ich kosztować nocowanie poza granicami grodu, usiłowali tak organizować swoje sprawy, żeby przejść przez miejską furtę nim zajdzie słońce i nie narażać się w tej sytuacji na nocowanie daleko od ich domu. Jednocześnie, z myślą o podróżnych, którym nie dane było wjechać do miasta za dnia, pod jego murami, istniały karczmy i zajazdy dla podróżnych.

Stare legendy o Lajkoniku głoszą iż brama grodzka ocaliła Kraków przed najazdem Tatarów. Ani jedna walka nie doszła do skutku, gdyż nie było takiej konieczności. Dość było tylko zawrzeć bramę, aby zapobiec atakom.

Dodaj komentarz