Budowa obiektów – pamiętaj o kanalizacji

Organizując budowę swojego domu, należałoby jest tak rozplanować wykonanie wszystkich prac budowlanych, aby ukończyć inwestycję przed nastaniem zimy. Skutkiem tego w związku z tym najporządniej jest nawiązać pierwsze prace budownicze z nastaniem wiosny, w owym czasie jest największa szansa zwieńczenia inwestycji przed zimą.

Jeżeli niemniej jednak tak się nie stanie, miarodajne prace są też możliwe do wykonania w miesiącach zimowych. Jeśli nie zdążymy budynku otynkować, nie ma większego kłopotu, można tą czynność zostawić na wiosnę. Najważniejsze jest zadaszenie domu przed zimą, by bronić już wykonane prace przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zwykle tynkowanie oraz murowanie ścian jest dopuszczalne, jeżeli temperatura powietrza nie jest niższa niż walor 5 stopni Celsjusza. Jeżeli wewnątrz jest już ogrzewanie, przez całą zimę można bez pośpiechu wykonywać prace budownicze we wnętrzu. Nawet jeżeli nie ma jeszcze wstawionych w obiektu okien, wolno egzekwować prace po zaklejeniu folią otworów okiennych, by chronić wnętrze przed minusową temperaturą i opadami.

Jeżeli nie ma we wnętrzu ogrzewania, wolno prowizorycznie zainstalować piecyk grzewczy, tak zwaną kozę. Planując konstrukcję domu, pierwszym elementem podjętego w tym aspekcie działania będzie z pewnością odnalezienie właściwej działki – należałoby też zadbać o piwnica ogrodowa. W tym czasie powstaje dylemat, jakiej wielkości ma to być działka – ta o niewielkich rozmiarach będzie na pewno mniejszym wydatkiem pieniężnym, niemniej jednak inne kwestie wskazują, że posiadanie obszernej działki pod budowę ma dużo zalet. W głównej mierze nie będziemy ograniczeni wielkością obiektu mieszkalnego, który będziemy budować – należy wziąć także pod uwagę rozbudowę mieszkania w przyszłości. Także sprawa dobudowania budynków gospodarczych czy garażu także będzie niedopuszczalna przy działce zbyt małej.

Niekiedy zdarzają się działki o relatywnie gigantycznej przestrzeni całkowitej, niemniej jednak o kształcie prostokąta niezwykle wydłużonego, tak, że działka najzwyczajniej w świecie jest niezwykle wąska. Jest to niekorzystne, bo będzie mnóstwo trudniej stworzyć na takiej działce dom, umeblować w ogóle następnie taką działkę. Nie powinna ona w związku z tym posiadać mniejszej szerokości niż 20 metrów, musimy bowiem uwzględnić przepisy, zgodnie z którymi odległość ściany mieszkania od granicy działki ma wynosić nie mniej niż 4 metry (jeśli ściana ma otwory okienne lub drzwiowe).

Dodaj komentarz