Ekologiczne uprawy pomidorów – którą ochronę stosować?

W związku z tym, że sposób masowej uprawy ziemi nie sprawdza się, gdyż towary spożywcze i jarzyny stają się coraz bardziej zatruwane przeróżnymi chemikaliami, do głosu rozpoczyna docierać ochrona środowiska. Jest obecnie coraz to więcej takich gospodarstw, w których hoduje się uprawy z wykorzystaniem jedynie prawdziwych nawozów i kompostu. Jesteśmy w stanie sami zresztą przekonać się o tym jakiegokolwiek dnia, że ekologia staje się coraz to ważniejsza oraz wciąż zyskuje na sile, o czym ma okazję świadczyć chociażby rosnąca liczba sklepów ekologicznych. W takich miejscach wynajdziemy na półkach tylko towary, które będą oznaczone szczególnymi certyfikatami, potwierdzającymi ekologiczną hodowle upraw, z jakich powstały pojedyncze produkty spożywcze i warzywa, w tym pomidory.

Jednak jak będziemy w stanie zanotować, by dany artykuł był w stanie uzyskać taki certyfikat, domostwo, uprawy, z których będzie on wykonany, muszą być dobrze hodowane, wedle dokładnych norm. Z tego też powodu, nie każdy, kto będzie chciał uprawiać ekologicznie warzywa oraz owoce, będzie mógł nadać swoim zbiorom taki certyfikat. Tu jednak, jeżeli będziemy szukać takich towarów, należałoby zwracać uwagę na to, czy będą one posiadać taki oczywiście znaczek kontroli jakości.

Oczywiście hodując ekologicznie uprawy, wypada absolutnie zapomnieć o wykorzystywaniu jakichkolwiek chemicznych środków, czy metod uprawy, zastępując je naturalnymi odpowiednikami – w wypadku uprawy pomidorów sprawdza się wirus pepino, biologiczna, wydajna ochrona upraw dla Eko-gospodarstw. Co więcej istotną rolę będzie odgrywać stosowanie płodozmianu, pomimo tego, że jest to rozwiązanie niesłychanie drogie. Łączy się albowiem z ograniczonym miejscem na uprawę określonego rodzaju warzyw. Ta metoda bazuje na tym, by poletko pozostało podzielone na co najmniej dwa obszary, gdzie na jednym będzie uprawiane jeden rodzaj jarzyny, a na drugim inny, a po sezonie, dwóch, nadejdzie zmiana. Ekologiczna uprawa będzie traktować każdego aspektu hodowli, w tym też urządzeń, które będą użytkowane do przygotowywania ziemi, czy do zbiorów.

Dodaj komentarz