Internet otwiera się dla internautów – dostęp do Internetu

Zaniechanie militarnego projektu ARPANET – u na rzecz Internetu w 1989 roku spotykało się z ripostą Narodowej Agencji Nauki w Stanach Zjednoczonych, jaka nałożyła zakaz używania sieci w celach komercyjnych. Zahamowało to jej rozwój, bo niezwykle pomniejszało liczbę użytkowników.

Ekspresowo, bowiem już po dwóch latach zmieniono zdanie i od tego czasu internet zaczął pomału przybierać formę do tej, jaką dziś wszyscy znamy. Pierwszym krokiem milowym nowoczesnej sieci było zatwierdzanie protokołu WWW, to właśnie dzięki któremu wolno było tworzyć hipertekstowe aplikacje, inaczej popularne dzisiaj witryny.

W 1990 roku został stworzono język internetowy, stosowany do dziś w czasie tworzenia stron internetowych, inaczej HTML. Dwa lata następnie została skonstruowana pierwsza w historii graficzna przeglądarka internetowa Mosaic, jaka dzięki swojej łatwej i przejrzystej obsłudze, pozwoliła na przeglądanie witryn milionom ludzi nie będących programistami – do tego użytkuje się internet Częstochowa. Jakim sposobem grzyby po deszczu zaczęto tworzyć strony internetowe swoich firm, organizacji społecznych oraz wszystkiego tego, co stronę mogło posiadać.

W przeciągu paru lat od wynalezienia www nie posiadanie własnego adresu w internecie było swego rodzaju formą nie istnienia. Przez ostatnie dwadzieścia kilka lat internet dojrzewa prawie na naszych oczach. Na jego dzisiejszy kształt wpływ miało parę niezwykle znaczących kamieni milowych, takich jak przeglądarki i wyszukiwarki, język html, komunikatory głosowe oraz tekstowe, szansę lokowania filmów w sieci czy sprzedaż za pośrednictwem internetu. Ostatnim oraz pewno jednym z najważniejszych odkryć internetu były szeroko rozumiane portale społecznościowe.

Przed erą serwisów społecznościowych, część ludzi miała własne witryny, często robione przy pomocy troche prymitywnych programów oraz poradników. Wyglądały nie składnie oraz mało kompetentnie. Lekarstwem na to były portale społecznościowe, jakie udostępniały swego typu szablon, który użytkownik wyłącznie uzupełniał zgodnie ze swoim gustem.

Dodaj komentarz