Klasyfikacja kawy – legendarni producenci

Na półkach sklepowych mamy niezmiernie różne kawy. Opakowane są one w przeróżne opakowania, pudełeczka, woreczki. W pewnych momentach wybitnie długo zastanawiamy się zanim wybierzemy tą dobrą. By wiedzieć, jak dana kawa smakuje powinniśmy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na oszacowanie jej smaku. Są kawy pokrewne do siebie w smaku, jakkolwiek są też oraz takie gruntownie różne. Kawę wolno poddać klasyfikacji.

Promuje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, jakie są liofilizowane. W naszym kraju najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większość z nas pije właśnie takie kawy. Niegdyś nie były one dostępne. Należy było sprowadzać je z zagranicy – a to czasami było wybitnie trudne. Kupowało się w następstwie tego kawy w ziarnach oraz słusznie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, by zdobyć dobrą strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je.

Nie zdołały być zbyt drobne, jednakowoż oraz nadmiernie grube. Każdy sam musiał opisać, jaka kawa smakuje mu w najwyższym stopniu – rekomendujemy kawa espresso. Dziś mamy wybitnie kolosalny wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni producenci. Kawa produkowana i przede wszystkim hodowana jest w różnych państwach.

By dopuszczalne było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w jakim pragniemy założyć plantację musi być adekwatnie ciepło, ma obowiązek być trafna wilgoć. Większa część kawy wytwarzana jest w Ameryce Południowej oraz Azji.

Nieduże ilości w Afryce. Bezsprzecznie do największych producentów kwalifikuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to w zasadzie niesłychanie wiele. To niemal trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy.

Drugim co do wielkości producentem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to oczywiście z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Dużo osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca szczególną uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy gromadzone są w Ugandzie, Hondurasie oraz Etiopii. To właśnie rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe zyski. A hodowla kawy wcale nie jest rzeczą prostą. Jakikolwiek miłośnik tego fantastycznego napoju powinien to wiedzieć.

Dodaj komentarz