Kołowrotki castingowe – dlaczego warto je kupić?

Casting to metoda spinningowania, która budzi ogromne kontrowersje wśród wędkarzy. Niektórzy twierdzą, że kompletnie odmieniła ich sposób patrzenia na połów, inni – całkowicie ją odrzucają. Opinia, jakoby wędkarstwo castingowe było niewarte uwagi, trudne i nieefektywne, wynika w dużej mierze ze złego doboru multiplikatora. Dobry kołowrotek, dopasowany do potrzeb wędkarza, może całkowicie odmienić myślenie o tej innowacyjnej technice.

Multiplikator – co musisz wiedzieć?

Praca z kołowrotkiem castingowym potrafi być bardzo satysfakcjonująca, o ile wybierzemy model odpowiadający naszym potrzebom. Multiplikatory występują w różnych wariantach, poczynając od niskoprofilowych, przez kołowrotki do precyzyjnych rzutów na duże odległości, aż po modele do średnio-ciężkiego spinningu. W ofercie naszego sklepu Nizel znajdziesz także multiplikatory wysokoprofilowe rekomendowane do trollingu i połowów z wykorzystaniem ciężkich gumowych przynęt. Zróżnicowana waga, pojemność szpuli, nawoju czy umiejscowienia korby, sprawiają, że każdy wędkarz znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie jesteś przekonany, który model najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, skorzystaj z porady naszego konsultanta.

Kołowrotki castingowe – to się opłaca!

Zakup multiplikatora niesie za sobą wiele korzyści. Już po pierwszym użyciu można zaobserwować różnice w pracy wędki i bardziej wyczuwalny kontakt z przynętą i rybą. Co więcej, kołowrotki castingowe są solidniejsze i bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż tradycyjne mechanizmy – to zakup na lata. Czy to jednak oznacza, że mogą całkowicie zastąpić tradycyjne kołowrotki? Absolutnie nie! Metoda castingowa nie sprawdzi się w przypadku połowów na małe i bardzo lekkiej przynęty (poniżej 5 g), dlatego nie warto odrzucać znane rozwiązania. Casting to technika polecana osobom, które preferują połowy na cięższe przynęty – jeżeli jesteś takim typem wędkarza, warto poszerzyć swoją kolekcję o multiplikator.

Casting – co musisz o nim wiedzieć?

Wędka castingowa posiada niższe ustawienie gęsto rozmieszczonych przelotek o niezbyt dużej średnicy. Taka wędka jest zazwyczaj krótsza – najlepiej sprawdzą się modele o długości nieprzekraczającej 2 metrów. Multiplikator daje możliwość użycia cienkich plecionek, które są mniej podatne na splątanie (w odróżnieniu od żyłki). Wybierając odpowiedni model kołowrotka, warto zwrócić uwagę na materiał użyty w procesie produkcji. Kwestią kluczową jest odporność na korodowanie – niskiej jakości sprzęty mogą być bardziej podatne na zużycie i stracić swoje walory użytkowe już po krótkim czasie. W ofercie sklepu Nizel znajdziesz kołowrotki od najlepszych światowych producentów, które odznaczają się niezawodnością i doskonałym profilem. Jedną z marek, która zasługuje na szczególne zainteresowanie, jest DAIWA. Wytrzymała aluminiowa obudowa sprawia, że kołowrotki są nie tylko niebywale lekkie, ale i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie cenione przez klientów są produkty z serii TATULA posiadające większą liczbę łożysk i mające wysokie przełożenie. Zastosowanie gwieździstych hamulców ułatwia korzystanie z kołowrotka, zaś innowacyjny system T-Wing pozwala uzyskać bardzo duże odległości wyrzutu przy jednoczesnym wyeliminowaniu problemu splątania linki.
Wybierając wysokiej jakości produkty od sprawdzonych firm, można mieć pewność, że casting będzie nie tylko efektywny, ale też wygodny. Wbrew powszechnym opiniom wędkarstwo castingowe nie jest wymagające – cała wina leży po stronie wędkarzy, którzy nie potrafią dobrać kołowrotka do swoich potrzeb i możliwości. Praca z dobrze dopasowanym multiplikatorem to sama przyjemność!

Dodaj komentarz