Kredyty społecznościowe (social lending) – czym są i jakim sposobem działają?

Social lending to powstała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii inicjatywa długów społecznościowych, jakie miały stać się możliwą opcją dla pożyczek bankowych. W naszym kraju taka forma pozyskania pobocznych środków pieniężnych jest osiągalna od niedawna. Niemniej jednak pożyczki społecznościowe nie są zupełną nowością na polskim rynku, chociaż ich popularność wzrosła zdecydowanie dopiero w ostatnim czasie. Czym jednakże są zapożyczenia społecznościowe?

Jest to opcja dla kredytu czy pożyczki udostępnianej przez instytucję pieniężną czy bank. Użytkownicy specjalistycznych portali oferujących tego typu usługi proponują sobie nawzajem pożyczki, które pozwalają im zarobić znacznie więcej niż na bankowej lokacie, podczas kiedy tak właściwie postać potrzebująca pieniędzy ponosi koszty niższego aniżeli bankowe oprocentowania. Warunki udostępnianej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić między sobą, jednakowo jak sposób zabezpieczenia opłat. Niewątpliwymi atutami jakimi mogą się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak uciążliwych formalności, z jakimi mamy do czynienia w bankach i prędkość transakcji. Najbardziej popularne jest pożyczanie niewielkich sum, choć zdarzają się i pokaźniejsze kwoty. W następstwie tego także na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy.

Żeby chronić internautów serwisów zajmujących się pośredniczeniem w kontaktach między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą współpracują z wieloma podmiotami – takimi jak specjalistyczne firmy windykacyjne czy biura wiadomości gospodarczej. Pożyczki społecznościowe są udzielane na bazie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis pobiera prowizję od zawartych umów i na tym zarabia. Wysokość odsetek jest dopasowywana ustawą antylichwiarską- zatem interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek optymalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o wiele więcej aniżeli na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Toteż obie osoby mają duże szanse zdobyć na takiej transakcji.

Dodaj komentarz