Łazienka oraz kuchnia dla niepełnosprawnych – jak zaprojektować?

Niesłychanie niemało powiada się o tym, że nasze społeczeństwo błyskawicznie się starzeje, zresztą mamy też świadomość, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz to częściej potrzebują pomocy i wsparcia od młodszych członków rodziny. Jeżeli mieszkamy ze starszą osoba, lub chcemy wspomóc jej w byciu samodzielnym oraz bezpiecznym warto jest dostosować łazienkę do pragnień takiej osoby. Nawet do sztampowej wanny jesteśmy w stanie dokupić krzesełko, które możemy swobodnie podnosić i opuszczać za wsparciem korbki, czy też dżojstiku, dzięki czemu nawet figura niesprawna ruchowo może bezpiecznie i wygodnie dostać się do wanny.

Jeśli tudzież zdecydujemy się na zakup innowacyjnej wanny możemy wybrać nisko osadzony model ze specjalnymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie pomogą pewnie dostać się do wanny, potem wystarczy je jedynie zamknąć, zabezpieczyć wyjątkowym zamkiem, aby nie mogły nam się otworzyć nawet pod naporem wody oraz spokojnie się kapać.

Pożytecznym rozwiązaniem dla osób lubiących korzystać z prysznica będzie niski brodzik, lub ewentualnie całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica możemy nawet wstawić krzesełko, by osoby z zawrotami głowy, lub jakie mają komplikacje z długim staniem zdołały wygodnie wykorzystywać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz to częściej starają się być aktywne nie jedynie w sposób społeczny, jednak oraz profesjonalny, a to właśnie dzięki coraz większej ilości udogodnień staje się to prostsze.

Jednakże tak rzeczywiście wszelkiego typu udogodnienia najistotniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeśli urządzamy kuchnię, z której też będą wykorzystywać osoby niepełnosprawne należy stosownie ją wykończyć. Jeśli postać jest na wózku inwalidzkim, powierzchnia kuchni musi być większa, między meblami w kuchni chociaż 150 cm w okręgu, żeby figura na wózku mogła swobodnie poruszać się pomiędzy szafkami oraz sprzętem kuchennym. Równie istotne jest dopasowanie blatów do pragnień osób na wózkach, to znaczy zainstalować je niżej, tak by mogło bez ograniczeń do nich sięgać. Jest również szansę zakupienia kuchenek do gotowania oraz pieczenia w niższej zabudowie, co ułatwi korzystanie z kuchni. Wszystkie włączniki światła czy kontakty również muszą znajdować się w zasięgu ręki osoby na wózku, żeby do granic możliwości udostępnić jej bezproblemowe korzystanie z kuchni.

Dodaj komentarz