Plusy i minusy wykorzystywania przewiertów sterowanych

Tworzenie nowych instalacji gazowych, wodnych czy energetycznych to duże wyzwanie dla projektantów oraz inżynierów. Niejednokrotnie na ich drodze pojawiają się najróżniejsze tory kolejowe, ulice albo budynki, ale też naturalne przeszkody, typu góry czy rzeki. Ich pokonanie jeszcze do niedawna było związane albo z koniecznością zrobienia jakiegoś przekopu, albo, jeśli była taka możliwość, {w jakiś sposób ominięcia|ominięcia w jakiś sposób. Lecz żeby rozwiązać ten problem można sięgnąć też po nowoczesne technologie, to znaczy przewierty horyzontalne.

Przewierty zaczęto po raz pierwszy stosować przed kilkudziesięciu laty, od tego czasu maszyny do takich zadań bardzo się rozwinęły i stały się bardziej dostępne. Niestety ich dużą wadą nadal są wysokie ceny, przez co jedynie duże firmy mogą sobie pozwolić na ich zakup. Lecz dla inwestora najważniejsze są plusy, a tych naprawdę będzie sporo. przeciski kretem w zasadzie są bezinwazyjne, wykonywać je można bez względu na to, co jest zrobione na górze. Nie trzeba nic kopać, nie trzeba tamować ruchu pojazdów na długi okres czasu, bo wszystko załatwi jedna maszyna. Dzięki temu przeciski kretem wybierane są coraz częściej jako zastępstwo dla typowych rozwiązań, choć do zachodnich krajów jeszcze nam trochę brakuje.

Jak można zobaczyć w statystykach, liczba przewiertów sterowanych może tam nawet sięgać siedemdziesięciuprocent spośród wszystkich tego typu robót, zaś u nas jest to kilka razy mniej. Lecz mając na uwadze zainteresowanie tą metodą spodziewać się należy, że te statystyki poprawią się znacząco.

Dodaj komentarz