Prace montażowe na dużych wysokościach – wypożycz dźwig

Nikogo już nie dziwi, że wystarczy jedynie kilkanaście miesięcy, by na pustym placu wyrosła duża konstrukcja budowlana. Śledząc z dystansu plac takiej budowy odnotowuje się w głównej mierze nie tyle obecność mrowia uwijających się pracobiorców, co charakterystyczne sylwetki wielkich dźwigów. Tak jest dziś, a przecież wiadomo, że najsłynniejsze budowle antycznego świata, okazałością nie ustępujące nowoczesnym, konstruowane były bez udziału takich maszyn, jak dźwigi. Od lat badacze zajmują się rozszyfrowaniem starożytnej technologii budowlanej, pozwalającej wznieść egipskie piramidy wykorzystując zwłaszcza siłę człowieczych mięśni. Jakim sposobem bez dźwigu przetransportować głazy ważące parę ton na wysokość kilkunastu metrów?

W jaki sposób ściśle umieścić je w wybranej części budowli? Pomimo wieloletnich dociekań i przeprowadzanych eksperymentów, kwestia w dalszym ciągu nie jest ostatecznie wyjaśniona. Nie ulega wątpliwości, że starożytni użytkowali różnego typu machiny proste, rodzaju kołowrót bądź pochylnia, jednak czy to wystarczyło do zastąpienia dźwigu, nadal jest wątpliwe. W trakcie prac remontowo konserwatorskich prowadzonych na elewacjach budynków istnieje pewna określona kolejność przedsięwzięć. Najtrudniejsze oraz najbrudniejsze roboty realizuje się wykorzystując zamontowane w tym celu rusztowania.

Niezmiernie w szeregu przypadków zakres robót jest tak obszerny, iż nie sposób zrealizować go w ciągu jednego sezonu oraz na następny przekłada się prace wykończeniowe lub ewentualnie poprawki. Wówczas wygodniej oraz taniej dla inwestora oraz wykonawcy jest wynająć od firmy zarządzającej rożnego rodzaju dźwigami sprzęt, jaki doraźnie podmieni rusztowanie.

W największym stopniu funkcjonalne są lekkie dźwigi, za pomocą których pracownik czy też pracobiorcy będą posiadać dostęp do wybranych fragmentów elewacji – zobacz więcej na maszyny budowlane rzeszow. Dźwigi takie, zwane także podnośnikami koszowymi, można wypożyczyć w każdym większym mieście. Gorzej, kiedy prace prowadzone są gdzieś na intensywnej prowincji, wtenczas dochodzą koszty dojazdu dźwigu. Najprawidłowiej, gdy taki sprzęt wynajmowany jest z operatorem zaprzątającym się lokowaniem platformy roboczej w słusznym miejscu, natomiast na samej platformie/koszu wykonywać pracy są w stanie ludzie odpowiedzialni wyłącznie za prace na elewacji.

Dodaj komentarz