Remont dachu – co oraz w jakim miejscu należałoby zakupić?

Na stworzonym przez nas rynku możemy wyróżnić następujące typy blach dachowych: stereotypowe lub tak zwane blachy dachowe innowacyjnej generacji, innymi słowy blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe stereotypowe odnajdują swoje zastosowanie pomiędzy innymi w wykonywaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy też izolacji przeciwwilgociowych – przetestuj piorunochrony. Do produkcji pap szablonowych stosowany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budowlana o gramaturze 333g/m2 lub ewentualnie 400g/m2. W zależności od typu blachy dachowe od wierzchniej i dolnej witryny pokryte są one drobno lub ewentualnie gruboziarnistą posypką. Mimo tego, iż na rynku odkrywają się aktualnie nowocześniejsze rodzaje pap, blachy dachowe szablonowe cieszą się znaczącą popularnością, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu warstw (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w przeróżnych odcieniach; wodoszczelna kompozycja bitumiczna; osnowa; wodoodporna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami dotyczy sposobu ich układania.

Na spodniej domenie blachy dachowe zgrzewalnej ulokowana została akcesoryjna warstwa asfaltu, która ma służyć dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem podczas stapiania jej palnikiem gazowym. By blacha służyła nam na dłużej trzeba układać ją zgodnie z pewnymi regułami występującymi w sztuce budowlanej i w czasie dopisujących warunków pogodowych. Punktem, jakie w największym stopniu narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Wypada tutaj zwłaszcza uważać na niedociągnięcia obróbek, by w przyszłości wilgoć nie powodowała zniszczeń oraz nie dostawała się do wnętrza mieszkania. Blacha stosowana do pokrywania dachów musi posiadać jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań lub dziur. Sztampowe blachy dachowe przykleja się lepikiem lub też klejem na gorąco bądź na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych.

Zasada układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum jaki się tam mieści topi się, dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a równocześnie zwykle stosowanym jest zgrzewanie pełnej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe mają tzw. zakład pod następny pas, który z reguły ma szerokość od 8-10cm. Żeby blacha położona była szczelnie trzeba zgrzewać ją na minimum 8cm na długości oraz 10cm na zwieńczeniach rolek. Aby zapobiec nadmiernemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nazbyt długi.

Dodaj komentarz