Skuteczny oraz prędki przewóz w mieście – taksówki versus autokary

Chociaż wraz z rozwojem technologicznym i upowszechnieniem go w stworzonym przez nas kraju, coraz pokaźniejsza rzesza Polaków swoje codzienne poruszanie się z pracy oraz do pracy (a przecież nie tylko tam zwykliśmy jeździć) zawdzięcza osobistemu samochodowi, ciągle duża grupa rezydentów porusza się za wsparciem środków komunikacji miejskiej. Transport tego typu, który zazwyczaj jest obsługiwany przez firmy frachtowe przynależące bezpośrednio do miasta, jest stałym detalem krajobrazu niemalże wszystkich krajowych miast – tu bardziej sprawdzi się gliwice taxi.

W znacznej większości składają się nań autokary, w niektórych miejscowościach, szczególnie tych pokaźniejszych, mamy do czynienia również z tramwajami. Są w Polsce miasta, gdzie korzystanie z komunikacji miejskiej dopuszczalne jest za darmo. Są to jednak chlubne wyjątki w skali kraju. W większości przypadków korzystający z tego rodzaju transportu wielokrotnie narzekają na wysokie ceny przejazdów. Naprawdę, zwracając szczególną uwagę na metamorfozy cen biletów za przewozy komunikacją miejską, uderza w oczy fakt, że bilety podrożały w prawie wszystkich większych miastach, o całkiem pokaźne sumy pieniędzy.

Prawda jest niemniej jednak taka, że podróżujący w ten sposób, nie mają większego wyjścia, nie posiadając prywatnych samochodów oraz są w tym względzie zakładnikami woli urzędników miejskich. Stałą tendencją ostatnich lat, jaką odnotować wolno w akcjach władz wielu polskich miast, jest powiększanie cen biletów za przewozy miejskimi środkami komunikacji. Głównie autobusy, jednak i tramwaje, zwłaszcza w znaczących miastach, stają się coraz droższą opcją i skłania dużo osób do wybrania roweru czy spacerowej „metody” przemieszczania się.

Sposób zwiększenia profitów miasta przez podnoszenie cen biletów weszło już na trwałe do kanonu, przede wszystkim tych największych ośrodków municypialnych – np. Gornośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławia, Poznania czy Warszawy. Są jednakże chlubne wyjątki od tej niepisanej reguły. Jedno z niewielkich miast w województwie Śląskim wprowadziło transport miejski całkowicie za darmo! Wielu wydawałoby się, że to niezmiernie nierozważny krok, szczególnie w dobie zastoju gospodarczego.

Dodaj komentarz