Troszczmy się o stawy kolanowe – sprawdź, co radzi lekarz

Kiedy tak właściwie jesteśmy młodzi, wydaje nam się, że nigdy się to nie zmieni, nic nie będzie nam dolegało i mamy wprost poczucie nieśmiertelności oraz niezniszczalności. Niestety rzeczywistość nieraz weryfikuje te poglądy dając nam przejrzyście do zrozumienia, iż jesteśmy jedynie kruchymi istotami, jakie mimo gigantycznej woli życia jest nadzwyczaj łatwo zniszczyć. Kiedy funkcjonują bez zarzutu, mimo prowadzonej przez nas niedbałości, nie odczuwamy jakichkolwiek niedogodności a nawet jeśli posiadamy nieduże przypadłości, to bagatelizujemy je.

Dopóki chodzimy normalnie nic nam nie przeszkadza, to smutne kiedy pojawia się większy problem nagle okazuje się ja nadzwyczaj niebezużyteczne do stworzonego przez nas szczęścia jest prawidłowe aktywność stawów, zwłaszcza kolanowych, jakie zezwalają nam na pokonywanie kolosalnych odległości pieszo i bezproblemowe załatwianie wszystkich spraw, bez wspomagania się innymi.

Niestety bardzo w szeregu przypadków okazuje się, iż zwyrodnienia stawów kolanowych nie są odczuwalne przez nas znacząco, a postępują – dzieje się to niesłychanie powoli, a z tego powodu znaki nie pojawiają się nawet miesiącami – tutaj pomoże osteopata Chorzów. Za to kiedy tak właściwie już odczujemy jakąkolwiek dokuczliwość okazuje się, iż stopień zaawansowania jest dosyć obszerny oraz nadaje się już do leczenia. O stopniu zaawansowania czy też w ogóle występowaniu zwyrodnienia z reguły dowiadujemy się przez badanie rentgenowskie albo przez USG.

Stawy kolanowe leczy się w zależności od uszkodzenia przestrzeni stawowej, lecz wybitnie często robi się to przez odpowiednie zastrzyki, na ogół są to zastrzyki, a w związku z tym stosowana jest tu metoda określana jako wiskosuplementacja, inaczej wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w bolące miejsce. Zastrzyki zazwyczaj wykonuje się w odstępach jednego tygodnia, na jeden staw, a seria takich zabiegów wynosi od trzech do pięciu zastrzyków. Prócz tego wykorzystuje się również metody poboczne, razem z zastrzykami, a w takim razie takie jak rehabilitacja ruchowa oraz fizykoterapia, leki przeciwzapalne czy przeciwbólowe bądź stosowanie preparatów z glukozaminy czy kwasu chondroitynosiarczanowego w sposób doustny. W kwestii stawów niezwykle istotna jest naturalnie też profilaktyka, która obejmuje bezsprzecznie utrzymanie trafnej wagi ciała, profesjonalne dobieranie aktywności fizycznej, a w takim razie nie przeciążanie się, profesjonalne odżywianie oraz niebagatelizowanie dowolnych dolegliwości.

Dodaj komentarz