Zioła jako znaczący aspekt lecznictwa?

Z czym kojarzy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to kurowanie ziołami oraz tak jest także realności. Zioła w medycynie grają dużą rolę z przyczyny ich wielorakich funkcji oraz właściwości. W jakim miejscu wolno odszukać profesjonalne zioła? Wolno je znaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży morskich.

Czy są gatunki ziół, które są niezwykle do siebie pokrewne jednakże jedne są w stanie być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wyraźnie przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje dużo rodzajów oraz nieraz co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie analogiczne – sprawdź halucynki. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, lecz mającego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia lub dzika róża, jednak w regionalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym elementem w domowej medycynie.

W szeregu przypadków zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach czy też nawet godłach poszczególnych miast oraz prowincji. Następne skojarzenie powiązane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze marynaty w daniach dla osób chorych bądź wyciągi z ziół w postaci olejków służących zwykle jako podgrzewacze dla ciała.

Łączy się to też ze starszymi damami ze wsi, które wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu odpowiedniego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najpewniej czy też jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość i zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, jaka powstała na przełomie paru lat. Czas przydatny na powstanie tej dyscypliny medycyny musiał trwać pełne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie natury i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz