Zioła – wykorzystanie lekarskie

Niezmiernieważne jest, żeby wiedzieć, kiedy oraz jak należy zbierać właściwe części zioła. Liście można zbierać wyłącznie przed okresem kwitnienia, jeżeli są ładnie wyrośnięte oraz bez zmian pasożytniczych.

Z kwiatów zbiera się jedynie korony w początkowej fazie kwitnienia i przechowuje się je niesłychanie ostrożnie i krótko, ponieważ prędko więdną. Owoce zbiera się tylko na początku dojrzewania, a nasiona wybiera się jedynie z dojrzałych zdrowych owoców. Kory nie wolno zbierać z rosnących drzew, można ją tylko zbierać z odcinanych na jesień i wiosnę dwuletnich młodych pędów. Ziele tudzież zbiera się w okresie kwitnienia i odcina się do granic możliwości 30 cm od czubka rośliny. Rośliny lecznicze posiadają szereg różnorodnych właściwości.

Zioła zawierają w głównej mierze liczne minerały, witaminy oraz mikro- i makroelementy, które poprawiają i regulują pracę całego organizmu – wypróbuj jack herer auto. Jednakże dzięki pomocniczym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje kosztowne działanie, jakie powoduje, iż niejednokrotnie używane są w medycynie. Istnieje parę typów ziół, jakie posiadają określone właściwości oraz substancje chemiczne w swoim składzie. Są to związki śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny oraz pektyny.

Działanie związków śluzowych jest natłuszczające i przeciwzapalne. Przeciwzapalnie funkcjonują także zioła z grup azulenów, garbników oraz pektyn. Azuleny przyspieszają gojenie się ran, w takim razie sporządza się z nich kompresy oraz maści. Z kolei garbniki słyną ze własnego działania ściągającego oraz bakteriobójczego, ze względu na które wielokrotnie użytkuje się je w medycynie. Związki flawonowe wzmagają czynności regeneracyjne w organizmie, tudzież saponiny wspomagają działanie innych czynników poprzez zwiększanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny natomiast działają łagodząco, ściągająco oraz kojąco na rany.

Dodaj komentarz